Lider pokonany, wicelider obroniony!

• autor: mariuszkulak, 2016-06-20 11:46

W niedzielę 19 czerwca, drużyna młodzików starszych rozegrała swój ostatni mecz w tym sezonie, a rywalem był UKS Lider Swarzędz. Mecz był wyjątkowy z kilku względów, ponieważ nasi piłkarze mieli okazję rozegrać to spotkanie na głównym boisku, a także był to ostatni mecz pod wodzą trenera Mariusza Kułaka. Dodatkowego smaczku dodawał fakt iż Polonia bezpośrednio walczyła z Liderem o drugie miejsce. Zwycięstwo w tym meczu dawało właśnie upragnione srebro w rozgrywkach grupy mistrzowskiej. Przy remisie lub tym bardziej porażce, to Lider cieszyłby się z wicelidera.
W pierwszej rundzie nasi piłkarze w Swarzędzu wywalczyli 3 punktu po bardzo emocjonującym meczu. Wtedy w pierwszej połowie Lider był zdecydowanie lepszy, natomiast w drugiej części to Polonia przejęła inicjatywę wygrywając ostatecznie 2:1. Mecz w Środzie wyglądał bardzo podobnie.

Od pierwszego gwizdka, piłkarze ze Swarzędza próbowali utrzymywać się przy piłce, ale futbolówka głównie krążyła pomiędzy bramkarzem a obrońcami, gdyż mieli problem przedostać się na średzką połowę. Z każdą kolejną minutą jednak to poloniści przejmowali inicjatywę i skuteczną grę naszego zespołu podsumował już w 7 minucie Witek Moroz, który wykorzystał dośrodkowanie od Filipa Półrolniczaka i pokonał bramkarza gości. Nikt pewnie nie spodziewał się takiego rozpoczęcia. W 12 minucie Polonia przeprowadziła koronkową akcję po której nasi piłkarze prowadzili już 2:0. Akcję rozpoczął Wiktor Król podaniem do Kacpra Cyki, ten następnie przedostał się pod linię końcową i zwodem minął swojego rywala podając do Witka Moroza. Witek udając że chce oddać strzał, zgubił rywala i tym samym wysunął piłkę na wysokość linii pola na którą nabiegał już Adam Rozwora. Tej sytuacji nie było można zmarnować i bardzo precyzyjnym strzałem Adam Rozwora pokonał bramkarza gości. Radość była niesamowita, tym bardziej że zaledwie po kilkunastu minutach Polonia prowadziła już 2:0.
Chwilę później Kacper Cyka mógł podwyższyć wynik, ale po przerzuceniu piłki z prawej strony, Kacper oddał strzał bez przyjęcia, ale piłka o centymetry minęła słupek swarzędzkiej drużyny. Podobnie było w 23 minucie gdy z lewej strony dośrodkowywał Adrian Cukrowski, a sytuację wykończył Adam Rozwora. Jednak tutaj także futbolówka minimalnie minęła się z bramką. W tej części meczu nasi piłkarze byli lepsi i goście mogli mówić o wielkim szczęściu, że na przerwę schodzili tylko z dwubramkową stratą. Po zmianie stron jednak to nasi zawodnicy mogli się cieszyć ze szczęścia, a także z pomocy Wiktora Króla, który momentami dwoił się i troił, aby uchronić swój zespół od utraty bramki. W 40 minucie nasi rywale stworzyli zamieszanie w średzkim polu karnym po którym jeden z rywali dotkał piłkę ręką i poloniści mieli chwile zawahania. Do piłki doszedł młody piłkarz Lidera i jeden z naszych piłkarzy chcąc ją odebrać, niestety faulował po czym sędzia wskazał na wapno. Wiktor Król co prawda wyczuł intencje strzelającego, ale piłka mimo tego znalazła się w średzkiej bramce i Lider zmniejszył straty. Po tej bramce, goście jeszcze bardziej ruszyli do ataku, a średzcy zawodnicy skupili się na defensywie z zaledwie kilkoma akcjami pod polem karnym Lidera.
Minuty uciekały, a Polonia wciąż prowadziła i gdy tylko zabrzmiał końcowy gwizdek, zawodnicy Polonii unieśli ręce w geście zwycięstwa, jednocześnie padając na trawę ze zmęczenia. Polonia wygrała 2:1 z Liderem Swarzędz i dzięki temu to nasi piłkarze zakończyli rozgrywki na drugim miejscu. Tym samym został obroniony tytuł wicemistrza z ubiegłego roku.
Po meczu, zawodnicy oraz ich rodzice wspólnie świętowali zakończone rozgrywki jednocześnie żegnając się z dotychczasowym trenerem.
Jak to się mówi, faceta poznaje się nie po tym jak zaczyna, ale jak kończy. Cofając się do września 2011 roku, czyli do pierwszego ligowego meczu w którym wychowankowie Mariusza Kułaka rozpoczynali swoją piłkarską przygodę, przegrali wtedy właśnie z Liderem Swarzędz aż 13:0. W minioną niedzielę był to ostatni mecz pod wodzą trenera Mariusza i zakończył on zwycięstwem z Liderem.
Oprócz trenera, z drużyną żegna się także Wiktor Król i Witek Moroz, którzy wybrali szkołę w Poznaniu połączoną z grą w drużynie Warty Poznań.

Polonię teraz czeka zasłużony odpoczynek, aby zregenerować siły na nowy sezon w którym będą rywalizować już po 11 zawodników i na pełnowymiarowym boisku.

Końcowa tabela grupy mistrzowskiej rocznika 2003 prezentuje się następująco:
1 Lech Poznań
2 POLONIA ŚRODA
3 Lider Swarzędz
4 Nielba Wągrowiec
5 UKS Śrem
6 AP Reiss Poznań
7 Canarinhos Skórzewo
8 Dyskobolia Grodzisk

Polonia wystąpiła w składzie:
W. Król, K. Tabaczka, W. Piotrowski, F. Półroniczak, M. Kościelniak, M. Scholz, A. Rozwora, K. Cyka, W. Moroz, S. Łopatka, A. Cukrowski, S. Kornaszewski, D. Litke, M. Molski, I. Motyl